Kiekvienas vaikutis skirtingu laiku pradeda žengti pirmus žingsnelius. Atsargiai, taisyklingai, arba krypuodamas kaip ančiukas, šlepsėdamas kaip meškinas, stypčiodamas pirštų galiukais kaip baleto šokėjas.
Dažniausiai mažiukas bando atsistoti būdamas 7-8 mėn., o 9-10 mėn. dažnai jau pradeda vaikščioti. Mažylis gali vaikščioti netaisyklingai, kreivai statydamas pėdutes dėl netaisyklingos šlaunikaulio padėties klubo gūžduobėje. Netaisyklingai vaikščiojantys vaikučiai pas ortopedą neretai pakliūva dėl tariamos šleivapėdystės ar dėl keliukų X deformacijos. „Padarome rašalinį atspaudą ir matome, kad pėdutės yra gražios, tik ant žemės jas stato kreivai“, – sako mūsų gydytoja S. Averkina.
Vieno šveicarų mediko duomenimis, maždaug iki 7 m. beveik 90 proc. netaisyklingai vaikščiojančių vaikučių eisena tampa normali savaime. Tad į mokyklą nužingsniuoja taisyklingu žingsniu. Kitiems vaikučiams reikia formuoti tinkamos eisenos refleksą.
- Lepečkojis. Kai mažylis pėdas stato pakreiptas į vidų kaip meškiukas. Jam negalima sėdėti pakišus kojytes po užpakaliu, pėdas atvertus į vidų. Reikia jį pratinti prie turkiškos sėdėsenos.
- Č. Čaplinas. Daug rečiau mažiukas eina pėdas statydamas į šalis. Iki 3 m. eisenos taisyti nereikia, nes ji dar gali pasikeisti.
- Balerina. Kai kurie vaikučiai pradeda vaikščioti ant pirštų galiukų. Nereikia rūpintis, tai tarsi pėdų mankštelė. Vaikščioti pasistiebus patartina kai yra pilnapadystė. Tačiau jei mažylis taip vaikšto visą laiką arba iš pradžių vaikščiojo gražiai, paskui pasistiebęs, reikia pasitarti su neurologu. Gal jo raumenukų tonusas padidėjęs arba pradeda ryškėti paveldima liga?
Sąlyginį taisyklingos eisenos refleksą ugdo įvairūs žaidimai. Pavyzdžiui, iš kieto popieriaus iškerpamos pėdos, išdėliojamos ant grindų, o vaikas bando į jas pataikyti. Mergaitę maždaug pusmetį galima vesti į choreografijos pamoką, meninės gimnastikos treniruotes. Čia vaikas greitai išmoksta taisyklingai vaikščioti.